Jesteś tutaj: Start / Patron / Ciekawostki

CIEKAWOSTKI O JANIE PAWLE II

Jan Paweł II był pierwszym papieżem czytającym bez okularów. Był również pierwszym papieżem noszącym zegarek na rękę. Poza tym Karol Wojtyła był również pierwszym papieżem jeżdżącym na nartach, uprawiającym wspinaczkę górską, pływającym kajakiem. Pierwszym, który czysto odśpiewał "Ite, missa est" i pierwszym w dziejach Słowianinem wybranym na głowę Kościoła. Był również największym podróżnikiem wszechczasów spośród wszystkich papieży.

Pontyfikat Jana Pawła II uznawany jest za najdłuższy,po pontyfikacie Świętego Piotra oraz bł. Piusa IX. Jan Paweł II był papieżem przez 26 i pół roku (9665 dni). Przez ten czas beatyfikował i kanonizował więcej osób niż jakikolwiek poprzedni papież. Ogłosił on błogosławionymi w sumie 1340 osób. Podczas swego pontyfikatu powołał wielu kardynałów.

Na dziewięciu konsystorzach papież kreował kardynałami 231 duchownych katolickich.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem. Wybór na głowę Kościoła osoby z kraju socjalistycznego wpłynął znacząco na wydarzenia w Europie wschodniej i Azji w latach osiemdziesiątych XX wieku. Papież był także honorowym obywatelem wielu polskich miast.

Papież Jan Paweł II dużo czasu poświęcał budowie jedności pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi. Podkreślał ważność ekumenizmu w jego pontyfikacie. W 1999 r. ucałował Koran przywieziony w prezencie przez muzułmańskich duchownych. Osobiście uczestniczył we wspólnym trwaniu w modlitwie w Asyżu przedstawicieli kilkudziesięciu religii światowych.

Karol Wojtyła jeszcze jako biskup był jedną z osób rannych w katastrofie kolejowej koło Działdowa, która wydarzyła się 3 lipca 1967.

Na wniosek niewidomych dzieci z Krakowa i z Lasek Jan Paweł II został 267. Kawalerem Orderu Uśmiechu, który w 1981 roku przyznała mu Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, a wręczenie miało miejsce dopiero 28 marca 1984 roku w Watykanie.

Jan Paweł II jest laureatem statuetki Dziecięcej Nagrody SERCA, którą odebrał we Wrocławiu 1.06.1997 roku od dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE" ze Świdnicy.

Janowi Pawłowi II, jako pierwszemu następcy św. Piotra było dane m.in.: zobaczenie domu apostoła w Kafarnaum, nawiedzenie odbudowanej bazyliki Cudu rozmnożenia chleba nad Jeziorem Genezaret w Taberiadzie oraz sprawowanie Eucharystii w jerozolimskim Wieczerniku - miejscu Ostatniej wieczerzy Chrystusa. Wydarzenia te miały miejsce podczas papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Radni Miasta Rzym nadali głównej stacji kolejowej Stazione Termini w Rzymie imię Jana Pawła II - jest to pierwszy i jak dotąd jedyny obiekt użyteczności publicznej w Rzymie noszący imię cudzoziemca.

Jan Paweł II to "papież rekordów":

• odbył 102 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 135 krajów, a niektóre z nich wielokrotnie
  • wygłosił ponad 2400 przemówień
  • na terenie Włoch odbył 142 podróże i wygłosił 898 przemówień, wizytując 301 parafii diecezji rzymskiej na 334 istniej±ąe
  • dokonał 142 beatyfikacji i 50 kanonizacji, zaś do chwały ołtarza wyniósł 1322 sług Bożych i ogłosił 476 nowych Świętych
  • opublikował przeszło 100 dokumentów Nauczycielskiego Urzędu Kościoła: 14 encyklik, 15 adhortacji, 11 konstytucji, 42 listy apostolskie
  • zwołał 15 synodów, 6 zebrań plenarnych kolegium kardynalskiego, 8 konsystorzy, na których mianował 201 kardynałów.